„To, co zostawiła” – Ellen Marie Wiseman

Co powiecie na książkę z motywem starego szpitala psychiatrycznego?


Akcja powieści toczy się dwutorowo – w 1930 i 1995 roku. W roku 1930 poznajemy Clarę, siedemnastolatkę z bogatej rodziny, która właśnie zakochała się w chłopaku z niższej warstwy społecznej. Jej rodzice są bardzo rygorystyczni, a celem jej życia zdaje się być tylko „dobre zamążpójście”. Clara trafia do szpitala psychiatrycznego wbrew swojej woli i stopniowo poznajemy jej losy w tym ośrodku.

Natomiast w roku 1995 poznajemy Izzy – również siedemnastolatkę, która właśnie rozpoczyna rok szkolny w nowej szkole i w nowej rodzinie zastępczej. Jej matka została skazana za zamordowanie ojca, a Izzy obawia się, że podobnie jak matka zapadnie na chorobę psychiczną.

Choć to mało prawdopodobne, te dwie kobiety coś połączy – jedno miejsce, Willard – stary szpital psychiatryczny, który, swoją drogą, istniał naprawdę i naprawdę został zamknięty w 1995 roku. Izzy będzie wraz ze swoją zastępczą mamą badała to miejsce w ramach pewnego projektu i pozna historię Clary. Więcej Wam nie zdradzę!

Oprócz oczywistego motywu szpitala psychiatrycznego, znajdziecie tam również wiele okazji do rozmyślań o macierzynstwie i matczynej miłości, o zbiegach okoliczności i tym, jak dziwnie może potoczyć się ludzkie życie.

Warto dodać, że autorka powieści zainspirowała się prawdziwą historią projektu, który naprawdę badał to miejsce. Po zamknięciu szpitala zostały w nim dziesiątki walizek pacjentów, którzy  już z niego nie wyszli. Współcześnie próbowano poznać historie tych ludzi na podstawie tego, co zostało w ich walizkach.

 

„To, co zostawiła” – Ellen Marie Wiseman
Tłumaczenie: Alicja Laskowska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Related Posts