„Manipulantka” – Isabel Ashdown

”Porwane dziecko. Załamana matka. Siostra, która niczego nie pamięta. W czyją wersję wydarzeń uwierzysz?”


Mogłoby się wydawać, że najważniejszym wątkiem jest tutaj porwanie dziecka i jego poszukiwania, ale miałam wrażenie, że jest to tylko „spinka”, która trzyma całość i nadaje sens fabule. Jest swoistym pretekstem do opowiedzenia zupełnie innej historii – odrobinę wstrząsającej, bardziej niż smutnej.

Marzyłaś kiedyś o siostrze bliźniaczce? Ja tak. Albo w ogóle o siostrze, bo mam dwóch braci. A przecież tyle się słyszy o więzi, jaka łączy bliźniaczki, wydaje się ona wręcz mityczna. A przynajmniej – bardzo silna i głęboka. Oczywiście, jak wszędzie i we wszystkim istnieją wyjątki. W „Manipulantce” możemy prześledzić i zaobserwać właśnie taki dość ciekawy wyjątek. Ale uważajcie – to nie tak, że te siostry się nienawidzą – to byłoby zbyt łatwe do zrozumienia i przedstawienia. Dostajemy za to naprawdę ciekawe mechanizmy psychologiczne.

Główne bohaterki są naprawdę ładnie „zrobione”. W trakcie czytania towarzyszyło mi sporo refleksji. Od jakiegoś czasu właśnie to namiętnie uprawiam w czytaniu – analizuje osobowości przedstawionych postaci. Jednej, drugoplanowej, nie zrozumiałam. Motyw jej zachowania wydał mi się naciągany, ale to tylko taki niuans.

W którymś momencie zdajemy sobie sprawę, że, cholera!, każdy w tej rodzinie ma coś na sumieniu i na dobrą sprawę każdy z nich może mieć coś wspólnego ze zniknięciem Daisy. Ale czy to oznacza, że śledzimy ich losy z zapartych tchem?

Pewnie, że zwroty akcji są – jakby mogło ich nie być? Thriller jest bez nich jak pączek bez nadzienia – przestaje być pączkiem. Tak więc zwroty (czy jeśli wolicie – nadzienie) są fajnie rozegrane, choć nie mogę powiedzieć, by wgniotły mnie w kanapę. Może to skutek tego, że czytam naprawdę wiele thrillerów/kryminałów i staję się coraz bardziej wymagająca, bardziej odporna (co wcale mnie nie cieszy).

A Ty? Jakie są Twoje wrażenia o „Manipulantce”?

 

„Manipulantka” – Isabel Ashdown
Wydawnictwo: Świat Książki

Related Posts